ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    DANIŞMA KURULU   
Arama      
  Bölümler
 
  Güncel Haberler
  Sektörel Haberler
  Editör
  Yazarlarımız
  Ağız ve Diş Sağlığı
  Kadın Sağlığı
  Erkek Sağlığı
  Kanser
  Kalp Sağlığı
  Cinsel Yaşam
  Tüp Bebek
  Çocuk Sağlığı
  Ruh Sağlığı
  Güzellik ve Bakım
  Estetik
  Tıp Sözlüğü
  Hastane Telefonları
  Laboratuar Telefonları
  Ambulans Telefonları
  Kan Merkezi Telefonları
  Önemli Linkler
  Sağlık Kütüphanesi
  Önemli Gün ve Haftalar
  Sohbet Köşesi
  Tv Sağlık Programları
 
     
 
 
KARLI BİR GÜN ...
 
  PROTEZ - TOTAL VE PARSİYEL
 
 

TOTAL VE PARSİYEL PROTEZ NEDİR?
Total, tam protezler: Eğer kişi ağzındaki tüm dişleri kaybetmişse total-tam- protezlerin yapılması gerekmektedir.

Son yıllarda total protezler artık dişsiz ağızlar tek şansı olmaktan çıktı. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar ve bunlardan destek alınarak hazırlanan protezler artık hastalara kendi dişleriyle çiğniyormuş hissi vermekte ve bu sebeple sıklıkla tercih edilmektedir.

Parsiyel, bölümlü protezler: Kısmi diş eksikliğinde özel akrilik ve metallerin kombinasyonu ile yapılan kroşe (kanca) adı verilen metal parçaları ile dişe tutunmayı sağlayan protez çeşididir.

PROTEZLER NASIL YAPILIYOR?
Protez hastaları çok kısa bir sürede protezlerini takmak istiyorlar ancak iyi bir protez için zaman alan bazı prosedürlerin uygulanması gerekiyor. İlk muayenede protezin oturacağı dokular inceleniyor ve ilk ölçü alınıyor. Bu ölçüye göre yapılan özel kaşıkla protezin sınırı belirginleştirilip asıl ölçü alınıyor. Ölçü safhasını kapanışın belirlenmesi ve dişlerin rengi ve şekli belirlenerek protezin prova aşaması takip ediyor. Prova aşamasından sonra ise bitim yapılıyor. Bu işlemlerin düzgün ve atlanmadan yapılması ise protezin rahat ve ağız ile tam uyumlu olmasını sağlıyor.

PROTEZE ALIŞMAK
Protez kullanımına alışmak biraz zaman alır. Bu süre yaklaşık 2 ay sürmektedir. Bazen hastaların protezlerini çıkarmadan belli bir süre takmaları gerekebilir. Bu sayede hekim hastanın rahatsız olduğu yerleri belirler ve protezin daha rahat ve iyi oturması için belli düzeltmeler yapabilir.

TAVSİYELER
Yumuşak dokular sürekli değişim geçirirler.Özellikle diş çekimi sonrasında diş etleri ve kemik dokusu azalma eğilimindedir. Proteze alışma süresi boyunca yumuşak dokular proteze uygun olarak sınırlanırlar.Hastalar hekimlerini periodik olarak görmelidirler, çünkü protezde veya yumuşak dokularda meydana gelebilecek bir değişiklik için muayene sırasında tavsiyeler ve düzeltmeler yapılabilir. Protezdeki adaptasyonun kaybolması sonucu baskı noktalarında iritasyonlar veya enfeksiyonlar oluşabilir. Çok uzun süre kullanılan protezlerde ana maddede yıpranmalar olabilir ya da yumuşak dokular çökerek protez ile olan uyumunu kaybedebilir. Bazende protezin sürekli damağa sürtünmesi sonucu protez kaidesinin tekrar yenilenmesi gerekebilir. Tüm bu durumlarda da hekim kontrolünün önemi devreye girer.

SIK RASTLANAN ENDİŞELER
Teknolojik gelişmeler sonucunda protezler doğal görünümlü yapılabilmektedir. Zamanla protez kullanan kişilerde belli bir güven oluşur,çünkü artık protezi doğal bir parçası olarak görmeye başlar ve ona alışır.

Her yeni şey gibi protez kullanımı da zamana ve pratiğe ihtiyaç duyar.

Normal şartlar altında hastalar birçok yiyeceği yiyebilirler.Aşırı sıcak ve yapışkanlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Çiğneme sırasında protezin her iki tarafını da kullanmalı ve protezin dengesini bozmamalıdır.

PROTEZ ADEZİVLERİ
Genel olarak uygun bir dokuya iyi oturan protezlerin, protez adhesivlerine ihtiyacı olmaz. Ancak hastanın dokusu tutuculuk açısından yeterli değilse yada protezin doku ile uymu bozuldu ise kullanılabilir. Eskimiş ve tutuculuğu zayıflamış bir protez yumuşak dokulara zarar vereceğinden bir an önce değiştirilmeli yada ``astarlama`` denilen işlemle dokularla uyumu yenilenmelidir.

HAREKETLİ TAM VE BÖLÜMLÜ PROTEZLERİN BAKIM VE TEMİZLİĞİ
Tam ve bölümlü protezler eksik dişlerin tamamlanması, kaybolan fonksiyon, fonasyon, estetiğin hastaya iadesi ve ağızda kalan doku ve dişlerin sağlığının ve devamlılığının sağlanması için yapılan apereylerdir. Protezlerin hareketli olması yani hasta tarafından takılıp çıkarılabilmesi sebebiyle hasta tarafından yapılacak olan bakım, temizlik ve özen protezin ve hastanın sağlığı açısından çok önemlidir. Kullanılan protez hastanın eksik dişlerinin iadesinin yanında sindirim sisteminin başlangıcı olan dişlerin kazandırdığı fonksiyon, genel sağlık üzerinde de etkilidir. Eğer protezlerin bakım ve temizliği gerektiği gibi yapılmaz ise taşıdığı mikroorganizmalar nedeniyle zararlı hale gelirler.

Bir tam veya bölümlü protez kullanan hastanın dikkat etmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:
Protezlerinizi her yemekten sonra çıkararak iç ve dış yüzeylerini dış fırçası + sabun kullanarak temizleyiniz. Yapılan araştırmalar protezi akar su altında parmaklarla ovarak temizleme yönteminin protez yüzeyindeki ve eldeki mikroorganizmaları tüm yüzeye yaymaktan öte bir işe yaramadığını kanıtlamıştır. Mutlaka dış fırçası ve sabunla iç ve dış yüzeylerini temizleyiniz.

Temizlerken kayganlaşan protezi tutmakta zorlanıyorsanız ve protezinizi düşürmekten endişeleniyorsanız yumuşak bir örtü üzerinde bu işlemi yapınız. Bu ufak önlem protezinizin düşerek kırılmasına engel olacaktır.

Diş macunu protezinizin dış yüzeyindeki cilasının kaybolmasına sebep olmaktadır. Eğer kullandığınız protezin cilasında bir kayıp var ise bu yüzeye mikroorganizmaların tutulması için ortam sağlayarak protezinizin temizliğini güçleştirecektir. Böyle bir durumda diş hekiminize başvurarak durumun hekiminiz tarafından düzeltilmesini isteyiniz.

Protez temizliğinde, farklı amaçlar için üretilen her türlü temizlik maddelerini çamaşır suyu, bulaşık ve çamaşır deterjanları...vs kesinlikle kullanmayınız. Bu maddeler protezin yapısını bozmakla birlikte genel sağlık açısından da son derece tehlikelidir.

Protez temizliği için özel olarak üretilen tablet veya solüsyonları üretici firmanın talimatlarına göre dikkatli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Protezin üzerine yerleştiği ağız içi dokularının temizliği de son derece önemlidir. Protezinizi temizledikten sonra temiz olmayan bir ağıza yerleştirdiğiniz taktirde yapmış oldunuz temizlik boşa gidecektir. Protezlerinizi çıkartıp temizledikten sonra ağız içindeki dişsiz alanları yumuşak bir diş fırçası veya gazlı bez ile temizleyiniz. Şayet ağızınızda bazı dişleriniz var ise onlarıda mutlaka diş fırçası ve diş macunu ile temizleyiniz.

Bölümlü protezlerde protezin ağızdaki mevcut dişlere tutunmasını sağlayan kroşelerin temizliği ağızdaki dişlerin korunması açısından son derece önemlidir. Kroşelerin etrafındaki ve iç yüzeyindeki besin artıkları temizlenmediği taktirde dişlere zarar verecektir. Her yemekten sonra mutlaka temizlenmelidir.

Protezlerinizi çıkardığınızda mutlaka su dolu bir kap içerisinde saklayınız.

Diş hekimlerinizin kontrolü altında olmadan protezlerinizde siz veya bir başkası aşındırma, ilave tamir gibi işlemler kesinlikle yapmayınız/yaptırmayınız. Protezinizle ilgili herhangi bir probleminiz olduğunda derhal diş hekiminize başvurunuz.

Her ayda bir kez düzenli olarak diş hekiminize kontrole gidiniz. Bu kontroller ilerde olabilecek problemlerin önlenmesine yarayacaktır.

Unutmayınız ki protezlerinizin de bir ömrü vardır ve en az iki en fazla beş yılda bir yenilenmesi gerekmektedir. Aksi halde değişen dokulara protezinizin uyumu bozulacak ve kullanımı güçleşecektir.

Yukarıda anlatılan problemlerin dışında karşılaştığınız her türlü sorunda mutlaka hemen diş hekiminize başvurunuz.

Creadenta.com

 
| Arkadaşıma Gönder | Yazdır |
 
« Geri
 
 
 
 
 
 
Güncel Haberler |  Sektörel Haberler |  Editör |  Yazarlarımız |  Ağız ve Diş Sağlığı |  Kadın Sağlığı |  Erkek Sağlığı |  Kanser |  Kalp Sağlığı |  Cinsel Yaşam |  Tüp Bebek |  Çocuk Sağlığı |  Ruh Sağlığı |  Güzellik ve Bakım |  Estetik |  Danışma Kurulu |  Tıp Sözlüğü |  Hastane Telefonları |  Laboratuar Telefonları |  Ambulans Telefonları |  Kan Merkezi Telefonları |  Önemli Linkler |  Sağlık Kütüphanesi |  Önemli Gün ve Haftalar |  Sohbet Köşesi |  Tv Sağlık Programları | 
2008 @Copyright sagliktabugun.com Web Tasarım Grimor